Několik týdnů jsem měl možnost postupně zkoušet mobilní telefony Samsung Alpha, A5, A3 (v tomto pořadí) . Nejprve jsem chtěl zkusit pouze Samsung Galaxy Alpha, ale po skvělé zkušenosti jsem rád okusil i nižší řadu A5 a A3. Na úvod se bez mučení přiznám, že Galaxy Alpha byl můj aktuální favorit na nejvyšší příčce a z mého pohledu strčí do kapsy i vlajkovou loď SG6, která má už okoukaný design a nesmyslnou cenu. Když jsem poprvé viděl Alphu jen na prezentacích byl jsem nadšený a očekával jsem, že bude vlajkovou lodí, nebo že se alespoň chystaná S6 vyklube právě z Alphy…
Primárně neporovnávám Samsung Galaxy Alpha a S6, přesto si to neodpustím
Hodně testů a srovnání, kterých je na internetu nemálo pořád a dokola vypichuje technické parametry, ale kdeže… Drtivá většina nakupujících (což mám z praxe ověřeno) z velké části vybírá hlavně dle ceny!! Jak říká jeden můj kamarád peníze jsou až na 1. místě… S6 v ceně lehce pod 20 tisíc nebo Alpha za 12 tisíc. Obě varianty s 32GB paměti, bez možnosti rozšířit paměťovou kartou (na co víc místa – máme online úložiště DropBox, OneDrive, Google Drive) a navíc pomalou kartou jen telefon zpomalíte (na to přišli již i čínští top výrobci – Xiaomi: Paměťové karty zpomalují telefon, proto je už nikdy nepoužijeme u TOP modelů). Ano S6 má výkonnější procesor, a 3GB RAM (oproti 2GB RAM u SG Alpha) ovšem s výkonem jde ruku v ruce spotřeba baterie a popravdě, aktuálně jsem nedokázal žádný telefon s 2GB RAM zadýchat.
Alpha vs A5 vs A3
O S6 již dále ani slovo, zaměřím se již jen na telefony, které jsem mohl déle používat v praxi. Nikdy telefony neporovnávám dle benchmarků, v tomto případě jsem byl kolegou donucen a papírově slabší A3 dosáhla v AnTuTu Benchmark lepší skóre než Galaxy A5 (A3 21374 vs. A5 21123) pro mě tento výsledek z AnTuTu byla jen třešnička na dort. Do nedávna jsem používal telefon Galaxy S Advance a přechod na Alphu, tedy 4,7 palcový telefon byl bez problému (S Advance má 4″ displej), ale vzhledem k tenkým rámečkům a celkově příjemné konstrukci byla změna příjemná, Alpha padne perfektně do ruky a ještě stále se dá nosit v kapse. Po změně na model A5 jsem dosáhl maxima – jsem generace, které je hůře přizpůsobivá a pořád si na 5″ telefony nemohu zvyknout. Sedm milimetrů na výšku a 2mm do šířky se nezdají být na papíře napsané moc ale já už měl problém. Galaxy A3 padne do ruky perfektně, bez problémů lze ovládat jednou rukou, konstrukce je nerozebíratelná a perfektně zpracovaná. A3 navíc nabídne „mase“ slot na pam. kartu a fotoaparát jak přední 5MPx tak zadní 8MPx vyšší střední třídy.
Cena
Ceny jsou stanoveny Samsungem pěkně v řádce A3 (7900) A5 (10500) Alpha (12900).Pokud bych vybíral telefon top třídy Alpha by byla rozhodně favoritem ať už před vlajkovou lodí samotného Samsungu tak před Applem. Samsung A5 podle mě má hodně úzkou cílovku, telefon je poměrně drahý z řady vyniká rozhodně foťákem a 5″ displejem, který ovšem už není pro každého (soudě dle sebe). Můj favorit je Samsung A3 zatím stále co by novinka není cena úplně ideálně postavena, ale jakmile cena padne pod 7 tisíc u oficiální distribuce bude to rozhodně trhák pro masu zákazníků – perfektní zpracování, dobrý foťák, rozumná velikost.
Baterie
Kámen úrazu každého smartphonu (vyjma pár hnusných vyvolených krabic) je výdrž baterie. Ruku v ruce s výkonem a velkým displejem jde také energetická náročnost. Požadavek na tenký design se do této množiny bez ústupků těžko vtěsná. Nejvíc tak utrpěla právě Galaxy Alpha, která se s 1860 mAh má jeden den na jedno nabití tak akorát, při plné zátěži do večera nevydrží.
A5 přeci jen vyrostla a tak se do ní vtěsná baterka s kapacitou 2300 mAh, což už je hodnota, s kteru jeden den vydržíte hravě při hodně vlažném používání vydrží dva dny. Podobně jako A5 i Samsung A3 vydrží 2 dny běžného provozu byť parametrově má také baterii o kapacitě „jen“ 1900 mAh. Telefon jsem různě nastavoval a různě zatěžoval běžný provoz tak odpovídá následujícímu:
WiFi v chodu 24 hodin, synchronizace google účtu zapnuta, cca 30 minut hovoru, hodina poslech hudby, GPS vypnuta, jas displeje upravován automaticky, na pozadí Twitter, Dropbox + veškeré Google služby.
Dvou denní výdrž se mi podařila několikrát jak u A3 tak u modelu A5, reálně tak není problém se na výdrž 2 dnů spolehnout, pokud bych se vydával na cestu kde bych si nebyl jist bezproblémovým přístupem k nabíječce asi bych riziko vybití nepodstoupil a je čas se s každodenním nabíjením smířit, byť se tomu sám řadu let vyhýbám.
Můj vítěz
Pokud by do mého rozhodovacího procesu nevstoupil parametr ceny bez mrknutí oka bych volil to nejlepší a tím samozřejmě je Galaxy Alpha. Pokud ale budu uvažovat prakticky, a zohledním při rozhodování také cenu, má volba by jednoznačně padla na Samsug A3. Ten sice nevyniká v záplavě modelů různých značek v žádném parametru, nemá nejlepší foťák, není největší ani nejmenší, ani nejlevnější ani nejdražší ani to není iPhon.
Má však povedený design, ideální rozměr, bytelné nerozebíratelné tělo, slot na paměťovou kartu, opravdu pěkný displej (displeje Samsung prostě umí), podporuje LTE… a mnoho dalších plusových bodů po SW stránce…
Další informace:
- Samsung Galaxy Alpha začíná dostávat Android 5.0 Lollipop
- Parametrové porovnání modelů A3, A5, Alpha, S6 na MobilMania